Darmowy paczkomat od 149 zł
WYSYŁKA W 24 H

Promocje

Nowości

Masz
pytania?

sklep@pgpoland.com 532 234 669 (PN-PT 9.00-17.00)

Źródła elektrolitów

Mamy pięć ważnych elektrolitów. Ich głównym źródłem jest pożywienie stałe i napoje. Na przykład sód jest obecny w soli kuchennej, potas w soku pomidorowym. Elektrolity zawiera także woda mineralna.

Wiele składników mineralnych powinniśmy dostarczać do organizmu w formie suplementacji. Dieta często nie pokrywa naszego zapotrzebowania, dlatego suplementy to czasami jedyna droga, żeby uzupełnić szybko powstałe niedobory.

Intensywne treningi, przepracowanie, stres, nieodpowiednie odżywianie, powodują znaczne niedobory. Sód, magnez, potas, wapń i chlor, odgrywają wiodącą rolę i jednocześnie są najczęściej tracone przez organizm. Preparaty, których zadaniem jest uzupełnienie tych składników, są dostępne w postaci suplementów diety lub w formie leku. W składzie zawierają minerały, które są dostarczane do organizmu w postaci soli.

Na przykład NaCl to chlorek sodu, czyli popularna sól, która jest źródłem sodu. Inna sól KCl to chlorek potasu, który pozwala uzupełnić niedobór potasu. Węglan wapnia CaCO3 jest solą kwasu węglowego i wapnia. Sól ta jest cennym źródłem wapnia. Natomiast fosforan wapnia Ca₃(PO₄)₂ to sól wapniowa kwasu fosforowego. Ten nieorganiczny związek chemiczny dostarcza wapnia i fosforu, składników stanowiących budulec kości i zębów. Sole magnezu dostarczają magnezu.

Sole po dostaniu się do organizmu rozpuszczają się w płynach ustrojowych i rozpadają na jony soli. Tak więc mamy pięć ważnych elektrolitów: sód (Na+), potas (K+), chlor (Cl-), wapń (Ca2+), magnez (Mg2+).

Dzięki jonom soli możliwe jest przewodzenie impulsów nerwowych do innych komórek. To dzięki ich obecności taki proces może się odbywać. Poza niezwykle istotną rolą, jaką jest umożliwienie przekazywania impulsów nerwowych, poszczególne elektrolity pełnią wiele innych ważnych funkcji. Ich znaczenie dla funkcjonowania organizmu jest kluczowe.

Elektrolity 

  • Bardzo wydajne elektrolity w płynie (koncentrat).

    • Niska zawartość cukru,
    • Dwa smaki ZERO (bez cukru),
    • Kluczowe elektrolity magnez i sód,
    • Naturalne smaki,
    • Nie zawiera aspartamu,
    • Bez laktozy i glutenu.

    Dostępny
    89,00 zł Dostępny
    ZOBACZ
  • Najskuteczniejsze elektrolity w tabletkach musujących.

    • Dostarcza pięć najważniejszych elektrolitów (sód, chlorek, potas, magnez i wapń), w stosunku, w jakim tracone są one z potem,
    • Zero cukru - zero kalorii,
    • Odświeżający, owocowy smak, uzyskiwany dzięki naturalnym aromatom,
    • Bez aspartamu i środków konserwujących,
    • 10 tabletek daje, zależnie od pożądanej intensywności smaku, do 7,5 litra gotowego napoju.

    Dostępny
    25,00 zł Dostępny
    ZOBACZ

Kluczowa rola elektrolitów

Termin „elektrolity” często pojawia się w różnych artykułach związanych ze zdrowiem czy sportem. Pisze się o konieczności uzupełniania elektrolitów podczas ciężkich aktywności fizycznych. Podkreśla się znaczenie dla prawidłowej pracy całego organizmu. Mówi się o zagrożeniach dla zdrowia, na jakie jest narażony organizm w związku z ich utratą. W ofercie produktów dla sportowców czołowe miejsce zajmują napoje izotoniczne zawierające elektrolity pozwalające szybko uzupełnić powstałe niedobory.

Do zastanowienia się nad rolą elektrolitów w naszym organizmie może skłonić pytanie, dlaczego lekarze tak panikują w przypadku biegunek u małych dzieci. Dlaczego kładą je natychmiast do szpitala i włączają leczenie elektrolitami. Dopiero poznanie kluczowej roli elektrolitów dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, pozwala zrozumieć takie decyzje.

Elektrolity

Jony soli, dzięki którym płynie prąd

Elektrolity to jony soli. Należą do nich sód, magnez, potas, wapń i chlor. Znajdują się one w płynach naszego ciała. Jony soli mają zdolność przenoszenia ładunków elektrycznych. Dzielimy je na aniony (naładowane ujemnie) i kationy (naładowane dodatnio).

Między komórką nerwową, a jej otoczeniem następuje wymiana jonów. W wyniku takiej wymiany przepływa prąd elektryczny. Prąd elektryczny powstający w komórce, to po prostu przepływ jonów.

Dlaczego prąd? Jak mówi Wikipedia, w artykule dotyczącym przekazywania sygnału nerwowego „Z punktu widzenia fizyki, prądem elektrycznym nazywamy przepływ jakichkolwiek cząsteczek posiadających ładunek elektryczny, a więc i jonów”. Zatem prądem elektrycznym jest także przepływ jonów w komórce. W wyniku pobudzenia komórki przez bodziec elektryczny powstają impulsy nerwowe, których zadaniem jest przekazywanie informacji. Komórki przekazują informacje właśnie za pomocą impulsów. W ten sposób komunikują się ze sobą. Taka komunikacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego układu nerwowego, który zawiaduje większością procesów zachodzących w organizmie.

Elektrolity tracimy na wiele sposobów

Jednym z nich jest pocenie się podczas treningów, w czasie upałów, czy podczas wysokiej gorączki. Inną drogą utraty elektrolitów są takie dolegliwości jak biegunki czy wymioty. Objawy te są bardzo groźne dla dzieci i ludzi starszych, u których bardzo szybko dochodzi do odwodnienia i straty dużej ilości elektrolitów. W czasie infekcji lekarz zawsze zleca przyjmowanie elektrolitów w celu wyrównania strat powstałych podczas choroby. W czasie treningu należy samemu zadbać o uzupełnienie niedoborów.

Z kolei organizm potrafi skutecznie pozbywać się nadmiaru elektrolitów, żeby utrzymać ich właściwy poziom. Utrzymujące się przez dłuższy czas nadmierne ilości są związane z różnymi schorzeniami. Częściej jednak mamy do czynienia z brakiem elektrolitów niż z ich nadmiarem.

Niedobory mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości

Od prawidłowego poziomu elektrolitów zależy praca całego organizmu. Nieprawidłowe wartości elektrolitów dają o sobie znać, choć często nie kojarzymy różnych dolegliwości z ich niedoborem.

Na przykład uczucie nadmiernego zmęczenia czy kołatanie serca, które często wiąże się z brakiem magnezu, tłumaczymy sobie przepracowaniem lub stresem. Niedostateczna ilość elektrolitów objawia się złym samopoczuciem, kłopotami z koncentracją, sennością, spadkiem nastroju, zmęczeniem, czy brakiem energii. Może pojawić się nadciśnienie, arytmia serca, zawroty głowy, omdlenia, brak apetytu, biegunki, mdłości, czy zaparcia. Częstym objawem są skurcze i drżenie mięśni. Przeciągający się w czasie niedobór elektrolitów może prowadzić do wystąpienia jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych na przykład udaru, zawału, czy zaburzenia pracy nerek.

Elektrolity

Brak elektrolitów uniemożliwia prawidłowe nawodnienie organizmu. Pijąc nawet duże ilości wody przy jednoczesnym niedoborze elektrolitów, woda nie będzie mogła dostać się do środka komórki i pozostanie na zewnątrz. Pomimo dużej podaży wody, komórka nie będzie mogła z niej skorzystać. Organizm nie będzie nawodniony.

Optymalną dawkę elektrolitów znajdziemy w napojach izotonicznych. To z kolei sposób na ich szybkie uzupełnienie po wysiłku fizycznym. Elektrolity można uzupełniać dzięki takim produktom jak napój izotoniczny w proszku Isoactive Izotonik Sports Drink firmy PowerBar, który zawiera pięć najważniejszych elektrolitów: sód, potas, magnez wapń chlor. Odpowiednią ilość należy rozpuścić w wodzie i stosować według potrzeb. Można także zastosować elektrolity w płynie Electrolyte Drink. Jest to koncentrat o pojemności 1 litra, który rozcieńcza się wodą. Innym wyborem są elektrolity w tabletkach musujących Electrolytes Sports PowerBar. Każdy z tych produktów spełnia swoje zadania, a wybór zależy od naszych preferencji.

Pokazuje 1 - 2 produktów