Darmowy paczkomat od 149 zł
WYSYŁKA W 24 H

Promocje

Nowości

Masz
pytania?

sklep@pgpoland.com 532 234 669 (PN-PT 9.00-17.00)

Napoje izotoniczne - tajemnicza osmolalność

Podstawowym wskaźnikiem określającym jakość napojów izotonicznych jest ich osmolalność, która jest miarą autentyczności tych napojów.

Jak podaje Wikipedia, osmolalność to stężenie substancji rozpuszczonej w roztworze, wyrażone jako liczba moli substancji czynnych osmotycznie (osmoli, Osm) rozpuszczonych w jednym kilogramie rozpuszczalnika (wody).

Osmolalność płynów ustrojowych w organizmie człowieka jest stała i wynosi 280–295 mOsm/kg H2O.  Osmolalność dobrych jakościowo napojów izotonicznych, jest bardzo zbliżona do osmolalności płynów ustrojowych człowieka i mieści się w granicach 300±10% mOsm/kg.

 „Izo” obecne w nazwie Izotonik wskazuje na jednakowość w odniesieniu do jakiejś właściwości. Tutaj tą właściwością jest niemalże taka sama osmolalność. Dzięki temu, że napoje izotoniczne mają prawie taką samą osmalalność jak płyny ustrojowe człowieka, ich przyswajanie jest idealne, a nawadnianie organizmu optymalne.

Kiedy napoje izotoniczne najlepiej się sprawdzają?

Napoje izotoniczne nie są niezbędne we wszystkich aktywnościach. Zalecane są przede wszystkim przy sportach intensywnych i wymagających długotrwałego wysiłku. Ciężki wysiłek fizyczny powoduje znaczne straty wielu składników i organizm potrzebuje szybkiego ich uzupełnienia.

Przy wysiłku trwającym nie więcej niż godzinę, wystarczy nawadnianie płynami hipotonicznymi, wśród których najlepsza będzie woda. Jeśli zastosujemy napój izotoniczny w czasie krótkiego wysiłku, organizm będzie korzystał z  węglowodanów dostarczanych od niego, zamiast z własnych pokładów. Ma to kluczowe znaczenie przy odchudzaniu, gdzie wysiłek może nie przynieść efektów.

Napoje izotoniczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób intensywnie ćwiczących, którzy w czasie treningów mocno się pocą, tracąc przy tym wraz z wodą wiele składników. Woda w takich aktywnościach nie uzupełni tak wysokich strat, dlatego napoje izotoniczne są idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy organizm potrzebuje szybkiego nawodnienia i jednocześnie wyrównania strat składników mineralnych i węglowodanów.

Napoje izotoniczne pełnią także rolę opóźniacza zmęczenia. Poprzez dostarczanie węglowodanów i wody w połączeniu z minerałami pomagają oddalić zmęczenie w czasie i dokończyć trening; są niemal koniecznością w czasie długotrwałych i intensywnych aktywności sportowych. Trudno je czymkolwiek zastąpić, gdyż inne napoje jak choćby woda czy soki nie są w stanie zapewnić organizmowi odpowiednich składników, aby wysiłek był nie tylko optymalny, ale także bezpieczny.

Napoje izotoniczne 

 • Wzmocniony dużą dawką kofeiny i L-argininy.

  • Podnosi wytrzymałość podczas długotrwałych ćwiczeń wytrzymałościowych,
  • C2MAX - mieszanka węglowodanów zawierająca odpowiedni stosunek glukozy i fruktozy,
  • Dostarcza pięć najważniejszych elektrolitów (sód, chlorek, potas, magnez i wapń), w stosunku, w jakim tracone są one z potem,
  • 400 mg L-argininy i 75 mg kofeiny,
  • Nie zawiera sztucznych aromatów i konserwantów,
  • Odpowiedni dla wegetarian.

  24742302

  Dostępny
  9,00 zł Dostępny
  ZOBACZ
 • Dodatkowo wzmocniony napój izotoniczny dużą dawką kofeiny i L-argininy.

  • Podnosi wytrzymałość podczas długotrwałych ćwiczeń wytrzymałościowych,
  • C2MAX - mieszanka węglowodanów zawierająca odpowiedni stosunek glukozy i fruktozy,
  • Dostarcza pięć najważniejszych elektrolitów (sód, chlorek, potas, magnez i wapń), w stosunku, w jakim tracone są one z potem,
  • 400 mg L-argininy i 75 mg kofeiny,
  • Nie zawiera sztucznych aromatów i konserwantów,
  • Odpowiedni dla wegetarian.

  24732302

  Dostępny
  129,00 zł Dostępny
  ZOBACZ
 • Optymalna kompozycja węglowodanów i składników mineralnych.

  • Zwiększa wchłanianie wody podczas długotrwałego wysiłku fizycznego,
  • Formuła C2MAX - mieszanka węglowodanów zawierająca odpowiedni stosunek glukozy i fruktozy,
  • Dostarcza pięć najważniejszych elektrolitów (sód, chlorek, potas, magnez i wapń), w stosunku, w jakim tracone są one z potem.

  Dostępny
  55,00 zł Dostępny
  ZOBACZ
 • Uzupełnia najważniejsze elektrolity tracone w czasie wysiłku.

  • Zwiększa wchłanianie wody podczas długotrwałego wysiłku fizycznego,
  • Formuła C2MAX - mieszanka węglowodanów zawierająca odpowiedni stosunek glukozy i fruktozy,
  • Dostarcza pięć najważniejszych elektrolitów (sód, chlorek, potas, magnez i wapń), w stosunku, w jakim tracone są one z potem,
  • Nie zawiera sztucznych aromatów i konserwantów,
  • Odpowiedni dla wegetarian.

  Dostępny
  99,00 zł Dostępny
  ZOBACZ

Napoje izotoniczne - siła nawadniania

Izotoniki to napoje dla sportowców, które zawierają idealny zestaw składników, pozwalających utrzymać organizm maksymalnie nawodniony i zaopatrzony w niezbędne elektrolity podczas długotrwałego wysiłku. Ich zadaniem jest szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu oraz dostarczenie odpowiedniego poziomu elektrolitów i węglowodanów.

Napoje izotoniczne -  źródło nieocenionych elektrolitów

Elektrolity w medycynie określa się jako jony soli. Należą do nich sód, potas, wapń, magnez, chlor. Elektrolity to minerały rozpuszczające się w płynach ustrojowych, które w roztworach wodnych obdarzone są ładunkami elektrycznymi.

Elektrolity znajdują się we wszystkich płynach naszego ciała, które musi utrzymywać ich odpowiedni poziom. Pełnią one ważną rolę, a ich nieprawidłowe wartości mogą doprowadzić do zaburzeń pracy serca i układu nerwowego. Znaczne zmniejszenie poziomu elektrolitów może powodować również objawy, takie jak zatrzymanie wody w organizmie, uczucie puchnięcia, obrzęki, przyspieszone bicie serca, skurcze mięśni, zmęczenie.

Napoje izotoniczne

W wyniku intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego dochodzi do pocenia się i przegrzania, a w konsekwencji utraty znacznych ilości wody. Wraz z wodą, organizm traci duże ilości sodu. Ale poziom pozostałych elektrolitów również ulega zmniejszeniu. Tak znaczne niedobory muszą być szybko wyrównane, żeby w pełni utrzymać dobry stan zdrowia. Dzięki napojom izotonicznym można szybko i łatwo uzupełnić poziom wody i elektrolitów. Ma to ogromne znaczenie dla sportowców poddanych długotrwałym obciążeniom, podczas których dochodzi do dużych strat tych ważnych dla zdrowia składników.

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Minerały znajdujące się w napojach izotonicznych pełnią wiele ważnych funkcji mających kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy całego organizmu.

Sód jest bardzo ważnym elektrolitem, mającym wpływ na wiele funkcji organizmu. Reguluje objętość wody w organizmie i chroni przed odwodnieniem. Wraz z potasem i chlorem utrzymuje równowagę kwasowo- zasadową i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Sód uczestniczy w procesie transportu glukozy i aminokwasów przez błony komórkowe.

Duże ilości sodu uciekają z organizmu wraz z wodą. Prowadzi to do odwodnienia i znacznego obniżenia poziomu sodu. Niski poziom sodu obserwuje się na przykład wśród maratończyków. Ich organizm podczas długiego i wyczerpującego biegu przez wiele godzin się poci, co w efekcie przyczynia się do znacznej utraty tego elektrolitu.
Obecność sodu w napoju izotonicznym zmniejsza ryzyko odwodnienia z powodu utraty nadmiernej ilości sodu, na przykład wraz potem. Picie dużej ilości wody bez tego elektrolitu podczas intensywnego wysiłku nie wyrównuje strat i może być przyczyną groźnej dla zdrowia hiponatremii.

Istnieje nawet termin "hiponatremia maratończyków". Jest to stan spowodowany nadmiarem wody w ustroju w stosunku do ilości sodu. Sprzyja temu przyjmowanie dużych ilości płynów z niewielką zawartością sodu.

Potas to kolejny ważny elektrolit. Pomaga on między innymi utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, reguluje pracę serca i pracę innych mięśni. Odpowiada za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.

Magnez wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Reguluje pracę serca i zmniejsza ryzyko zawału. Reguluje stężenie glukozy we krwi. Jest konieczny dla właściwej mineralizacji kości. Wspomaga także układ odpornościowy. Jego niedobór może powodować stany depresyjne, spadek energii i nadmierne zmęczenie.

Wapń to przede wszystkim budulec kości i zębów, ale pełni także wiele innych ważnych funkcji. Reguluje czynność serca. Kontroluje proces krzepnięcia krwi. Wpływa na pracę mięśni. Kontroluje przewodnictwo bodźców nerwowych.

Chlor reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową. Odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową. Bierze udział w produkcji kwasu solnego.

Sód i potas stanowią najważniejszą parę odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a ich równowaga jest dla tego procesu kluczowa.

Niemniej jednak wszystkie elektrolity pełnią wiele ważnych funkcji, a ich role są wzajemnie powiązane. Na przykład chlor, wraz z sodem i potasem reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, a wapń na równi z magnezem wpływa na prawidłową pracę serca.

Optymalna dawka węglowodanów

Pozostałe składniki w napojach izotonicznych to węglowodany takie jak glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza czy maltodekstryna. Ponieważ elementem wysiłku fizycznego jest zmęczenie, napój izotoniczny dostarcza także energii.  Mając na uwadze to, że im większa ilość węglowodanów, tym woda słabiej się wchłania, izotoniki zawierają ich optymalną dawkę.

Napoje izotoniczne PowerBar

Obecne w napojach izotonicznych sód i glukoza mogą się łączyć i przenikać przez ścianę jelit, transportując jednocześnie cząsteczki wody w procesie zwanym dyfuzją ułatwioną. Zatem obecność tych składników zwiększa wchłanianie wody, zmniejszając ryzyko odwodnienia.

Pokazuje 1 - 4 produktów